Rzadko zdajemy sobie sprawę jak ważną i niedocenianą czynnością podczas przygotowywania potraw jest profesjonalne mierzenie ich temperatury podczas obróbki cieplnej. Zwykle polegamy na swoich, niestety często zawodnych zmysłach. Dobrze jeżeli sami mamy wielkie doświadczenie kulinarne, pracujemy zawsze na tym samym sprzęcie i identycznych surowcach. To jest jednak sytuacja idealna, która rzadko zdarza się. Nasi pracownicy nie zawsze mają długą praktykę zawodową, sprzęt zużywa się i inaczej pracuje, a i surowce tego samego typu mają różne rzeczywiste właściwości.
Zawodne zmysły
Często do oceny potrawy używamy zmysłu wzroku i węchu. Czy w ten sposób jednak, np. po kolorystyce pieczonej sztuki mięsa, możemy coś powiedzieć o jej zewnętrznych partiach? Co jednak dzieje się wewnątrz? Jest to ważne zwłaszcza przy większych kawałkach pieczonych mięs. Możemy co prawda rozkroić mięso w trakcie pieczenia ale wtedy, i tak raczej oglądamy niż mierzymy.
Zimno, ciepło, gorąco
Tutaj z pomocą przychodzą nam profesjonalne termometry kucharskie. Zwykle są to wyspecjalizowane mierniki specjalnie przeznaczone do mierzenia temperatury potraw. Posiadają sondę, tj. rodzaj termoprzewodzącego szpikulca, który wkuwany jest w pieczone mięso. Dzięki niemu wiemy jaką temperaturę ma potrawa w środku. Dobre termometry kucharskie umożliwią szybkie określenie temperatury z dokładnością co do 1 stopnia Celsjusza. Teraz rzeczywiście wystarczy tylko spojrzeć na pieczeń żeby się przekonać czy wszystko idzie w kierunku smakowitego finału.
Szybko i bezpieczenie
Niektóre termometry kucharskie posiadają dodatkowo czytelne ikonki określające rodzaje mięs z oznaczoną temperaturą, której osiągnięcie gwarantuje pełne bezpieczeństwo do podania dań do konsumpcji. Termometry kucharskie mogą być również używane do sprawdzania temperatury potraw regenerowanych, których temperatura w środku powinna być większa niż podczas pierwotnej obróbki. Mogą także kontrolować temperaturę potraw przechowywanych np. w bemarach. Używając termometrów kucharskich znika nam jedno z pytań tworzących dylemat: jak obsłużyć możliwie największą liczę gości zapewniając im najwyższy standard i pełne bezpieczeństwo.
Kilka porad na temat mierzenia temperatury potraw
Podczas obróbki cieplnej potrawy muszą osiągnąć we wnętrzu właściwą dla siebie temperaturę: - wołowina powinna osiągnąć min. 63° C;
- drób i wieprzowina - min. 74° C przez co najmniej 2 minuty;
- potrawy regenerowane – min. 75° C;
- potrawy przechowywane – min. 63° C.
Temperatura powinna być mierzona w środku potrawy - sonda musi znajdować się w najgrubszej części mięsa - z dala od kości. Jeżeli produkt ma nieregularny kształt lub danie składa się z kilku składników, to temperatura powinna być mierzona w kilku miejscach.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|