Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Niezawodny serwis ...
Nowa linia marek w...
Nowoczesny system ...
Firelight Glass -...
Grill do steków BE...
Najnowsza platform...
Sztućce z wieczyst...
Profesjonalne pros...
Miksuj zmrożoną ży...
Nowoczesna platfor...
Rewolucyjna linia ...
Kocioł warzelny i ...
Jesienny niezbędni...
Profesjonalne kost...
Najszybsza kawa na...
Najlepsze burgery ...
Rewolucyjna szatko...
Zawsze o jeden pom...
Odzież i tekstylia...
Grille wędzarnie d...
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
KALETA Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
RATIONAL
Robot - Coupe
Smoker
Firelight Glass
Hello Coffee
Caffetea
Komat
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Hello Coffee
Secpol
Iglotex
Nektar Natura
Uzdrowisko Wysowa S.A....
Menos
Caffetea
Sokołów
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Nowe produkty i usługi
Tektura recyklingowa nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z artykułami spożywczymi


Organizacje konsumenckie ostrzegają przed szkodliwymi olejami mineralnymi, które mogą przenikać do artykułów spożywczych w wyniku zastosowania do produkcji opakowań tektury recyklingowej. Problem dotyczy także talerzy jednorazowych i podkładek tortowych, z których korzysta się codziennie.
 
W takim przypadku doskonałą alternatywą jest karton ze świeżych włókien, z certyfikatem FSC®, na który stawia firma PAPSTAR.

Recykling papieru i tektury to dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, jeśli tektura recyklingowa nie zostanie użyta do produkcji talerzy jednorazowych lub opakowań artykułów spożywczych oraz nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z żywnością. Tektura z makulatury zawiera drobne ilości olejów mineralnych z farb drukarskich, które mogą przeniknąć do żywności. Te szkodliwe dla zdrowia oleje mineralne (MOSH/MOAH) podejrzewa się o właściwości rakotwórcze.
 
Ostrzega przed tym nie tylko niemiecki Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka, lecz także m.in. Foodwatch – niezależna, europejska organizacja non-profit , która skupia się na ochronie praw konsumentów: – Proces recyklingu papieru i kartonu nie jest procesem specjalnie dostosowanym do wymogów prawa o artykułach spożywczych. Procesowi temu poddawane są wszystkie artykuły papierowe i kartonowe. Mogą to zatem być kolorowe opakowania, ilustrowane magazyny i gazety codzienne, które są zadrukowane przy użyciu farb zawierających olej mineralny. Na końcu procesu recyklingu miesza się je z włóknami, a następnie wykonuje z nich opakowania kartonowe do artykułów spożywczych – twierdzi Matthias Wolfschmidt z Foodwatch.

Ponadto makulatura nie nadaje się do zastosowań związanych z artykułami spożywczymi, ponieważ zawiera szkodliwe dla zdrowia plastyfikatory DIPN (diizopropylonaftalen) oraz DiBP (ftalan diizobutylu).
 
 
Problem dotyczy nie tylko opakowań dla suchych artykułów spożywczych, jak np. ryż, makaron lub płatki. Zanieczyszczone olejami mineralnymi opakowania tekturowe z recyklingu znajdują szerokie zastosowanie także w pizzeriach czy piekarniach. W przypadku ciasta czy też pizzy obecność olejów mineralnych pojawia się dosyć szybko, co można zauważyć w postaci ciemnego zabarwienia tekturowej podkładki.

Firma PAPSTAR przeprowadziła test polegający na umieszczeniu, na krótki czas, kartonu ze świeżych włókien oraz tektury recyklingowej w oleju jadalnym. W trakcie eksperymentu olej z tekturą recyklingową już po krótkim czasie zabarwił się na czarno. Oznacza to, że olej rozpuścił szkodliwe dla zdrowia substancje zawarte w tekturze recyklingowej.

Natomiast olej, który był w kontakcie z kartonem ze świeżych włókien pozostał w tym samym kolorze. Potwierdza to, że zastosowanie kartonu ze świeżych włókien jest najlepszym rozwiązaniem problemu szkodliwych dla zdrowia olejów mineralnych.
 

 
Firma PAPSTAR stawia na karton ze świeżych włókien, który jest nieszkodliwy, biodegradowalny, kompostowalny oraz produkowany z drzewostanu odnawialnego. Karton, z którego wykonane są produkty jednorazowe pure marki PAPSTAR, pochodzi z lasów świerkowych z certyfikatem FSC®, gdzie wytwarzany jest jako surowiec w rolkach.

Znak jakości FSC® (Forest Stewardship Council) potwierdza, że dany produkt jest ekologiczny ze względu na zastosowaną celulozę, która pochodzi z obszarów zrównoważonego zarządzania gospodarką leśną. FSC® wspiera przyjazną dla środowiska, korzystną pod względem społecznym i akceptowalną pod względem ekonomicznym, gospodarkę leśną na całym świecie.

Mając zatem na uwadze dbałość o zdrowie konsumentów firma PAPSTAR oferuje alternatywne rozwiązanie: jednorazowe talerze, podkładki tortowe i opakowania, które są przyjazne dla środowiska i wolne od szkodliwych substancji.
 
Więcej informacji w Prezentacji Firmy PAPSTAR oraz na stronie: www.papstar.com

PAPSTAR Polska Sp. z o.o.
64-320 Niepruszewo
Modrzewiowa 5
tel.: 61 61 07 282
fax: 61 61 07 280
e-mail: biuro@papstar.com
www.papstar.com

 

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR KALETA Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Pizzola Robot - Coupe RATIONAL Robvita Smoker Matlix Metro-Catering-System Firelight Glass Goblet – sprzedaż hurtowa sztućców Hello Coffee Secpol LMS Online Sp. z o.o. Watersystem Reinex Barry Callebaut Caffetea M&M Gastro Tableart Tomasz Miszczak Komat M. Ferber Wypożyczalnia Sprzętu Cateringowego Manitowoc Foodservice Uzdrowisko Wysowa S.A. Espiga POSbistro Gastromedia Makro Cash & Carry
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000