Co minutę na świecie sprzedawanych jest około milion plastikowych butelek. Każdy z nas w swoim codziennym otoczeniu ma opakowania wykonane z plastiku. Dystrybucja żywności zarówno na rynku HoReCa, jak i detalicznym jest silnie związana z przemysłem opakowaniowym. Ma to niebanalny wpływ na środowisko, zmiany klimatyczne oraz wymieranie gatunków flory i fauny. Co możemy zrobić?
Każdy z nas jako uczestnik cywilizacji, na co dzień ma swój wpływ na to, co wydarzy się z Ziemią i z nami w kolejnych dziesięcioleciach. Purena świadomie ogranicza zużycie plastiku, materiałów opakowaniowych oraz konsumpcję energii. Wybierając nasze produkty, możesz nam w tym pomóc i korzystnie wpływać na środowisko.
Ciemna strona plastiku
Plastik jest obecny wszędzie: w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a nawet w naszych organizmach. Na przestrzeni ostatnich 65 lat jego produkcja wzrosła z 2 mln do 348 mln ton rocznie. Te wyniki oraz widoczne już konsekwencje środowiskowe pobudziły do globalnej dyskusji. Przez swoją trwałość w środowisku oraz skalę występowania, zanieczyszczenie plastikiem zostało przez ONZ nazwane jednym z największych wyzwań XXI wieku. Nic więc dziwnego, że co rusz pojawiają się nowe dyrektywy prawne oraz kampanie społeczne mające na celu zwiększanie świadomości w zakresie konieczności ograniczenia zużycia plastiku.
Odpowiedzialność społeczna w tym zakresie zobowiązuje nie tylko konsumentów, ale i przedsiębiorców. W PURENA zdajemy sobie sprawę z wagi sytuacji i wprowadzamy liczne rozwiązania technologiczne oraz w sposobie dystrybucji naszych produktów, aby w maksymalnym stopniu ograniczyć zużycie plastiku. W znacznym stopniu ograniczamy emisję odpadów opakowaniowych.
Stosowanie zagęszczonych soków PURENA zamiast produktów gotowych w kartonach czy butelkach redukuje aż 11-krotnie zużycie plastiku dla takiej samej ilości soku.
Nasza kontrybucja w bilansie globalnym
Proporcjonalne zagwarantowanie dostępu do energii i żywności dla wzrastającej populacji Ziemi nie jest możliwe bez postępu technologicznego, wzrostu efektywności i eksploatacji zasobów. Naszym zadaniem jest uczynić wszystko, aby postęp ten odbywał się bez nieodwracalnych następstw dla środowiska. Dostęp do żywności to również opakowania, bez których nie byłaby możliwa jej dystrybucja. W PURENA stosujemy nowoczesne opakowania wielowarstwowe, które wprawdzie są „plastikiem”, ale dzięki swojej unikatowej formie w postaci saszetki typu Doypack w efekcie stanowią najlżejsze opakowanie na rynku przypadające na 1 litr konsumowanego soku lub zupy!
Dodatkowym elementem jest redukcja kosztów i efektów logistyki dla środowiska: dostarczenie 1 kg soku zagęszczonego na dystansie 500 km w stosunku do 1 kg soku gotowego to 5-krotnie mniejsza emisja CO2 do atmosfery na 1 litr skonsumowanego produktu!
Zużycie surowców i materiałów
Aby odpowiedzialnie gospodarować zasobami staramy się także minimalizować ich ubytki. Od wielu miesięcy prowadzimy intensywne działania zmierzające do redukcji strat produkcyjnych: materiałowych i surowcowych do poziomu poniżej 0,5 %. Służy temu realizowany projekt automatyzacji i rejestracji wszelkich ubytków czy niedoborów.
Ograniczamy zużycie energii
Nasza technologia wykorzystuje energię elektryczną w sposób umiarkowany. Staramy się stosować takie rozwiązania, aby w miarę możliwości ograniczać jej zużycie. Czynimy to poprzez właściwe decyzje zakupowe, takie jak dobór adekwatnych energetycznie rozwiązań technicznych czy chociażby montaż nowoczesnego oświetlenia LED.
Woda to życie – szanujemy ją
Woda używana jest głównie do prowadzenia procesów pasteryzacji i mycia zakładu. Woda obiegowa do pasteryzacji krąży w układzie zamkniętym, dzięki czemu jej ubytki są nieznaczne. Natomiast woda używana do mycia zakładu przeobraża się w ścieki przemysłowe, które po podczyszczeniu w przyzakładowej stacji kierowane są dalej do lokalnej oczyszczalni ścieków, która odzyskuje wodę przywracając środowisku jej pełnowartościową jakość.
Emisja do atmosfery
Proces produkcji zagęszczonych soków, koncentratów i napojów charakteryzuje się ciepłochłonnością z uwagi na technologię pasteryzacji. Ciepło w formie pary wodnej generowane jest w nowoczesnej kotłowni zużywającej ciekły gaz LPG. Stosując jedno z najczystszych paliw – gaz LPG – nie używamy oleju ani węgla, a przez to emisja pyłów czy szkodliwych NOx jest zminimalizowana.
Pochodzenie surowców
...nie jest nam obojętne. Wszystkie owoce naszej strefy klimatycznej użyte do produkcji soków zagęszczonych takie jak: jabłka, wiśnie, truskawki, śliwki, czarne porzeczki czy rabarbar pochodzą z krajowych, polskich sadów. Wiemy również skąd pochodzą nasze pomarańcze czy cytryny, gdyż systematycznie raz w roku odwiedzamy te miejsca kontrolując stan sadów oraz proces produkcyjny.
Zarówno jako konsumenci, jak i producenci w ramach dostępnych rozwiązań i opcji, zobowiązani jesteśmy do kierowania się najlepszymi wyborami ograniczającymi emisję, produkcję odpadów czy nieadekwatne zużycie wody i energii. PURENA aktywnie uczestniczy w tym procesie, bowiem leży nam na sercu czystość naszego regionu, a także los przyszłych pokoleń.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu w celu jej omówienia.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl Zapoznaj się z regulaminem.